International Triples Championships 2016 Results & Photos

April 2, 2016

 

 

 

Congratulations to all who played in the International Triples Championships held at Bexley last weekend. Great petanque was played by all and the standard of competition is always improving.

 

A special thank you to all who helped with organising the event. You all contributed to making it a great success.  Joe Corcoran PFA President, Andre Deramond thank you for your work over the weekend and a special thanks to our umpires Pete Beaumont (International umpire), Monique Thibault (National umpire) assisted by Robin Anderson (state umpire).

 

See summary of results below and full results on the My Petanque site.

 

 

Please view photos courtesy of Guy Mercier from Camberwell Petanque Club below and also in the full photo gallery here.

 

 

 

 

Ranking 1/4 Men FinalFinal

 

RANK

NAME 1

NAME 2

NAME 3

STATE

1

Hitie, Francois

Berton , Gerard

Ramjunttun, Prem

NSW & WA

2

Chazal, Lionel

Jamal Eddine, Raja

Clarke, Kierran

SA & NSW

3

Figon, Pierre

Worachart, Hansathit

Leconte, Eric

NSW & VIC

4

Fossaert, Laurent

Hosie, Gary

Tommasini, Antoine

VIC & NSW

5

Charlot, Mico

Dercy, Harold

Dufresne, Patrick

Ramjuttun, Vickram

Gavaldon, Charles

Nguyen, Long Joseph,

Lubin, Pierrot

Khadaroo, Vickram

Pinoti, Louis

Herve Joe

Uppiah, Arnaud

Faure-Geors, Mathieu

 

QLD

NSW

VIC

WA

 

 

Winners of the Men Final.  Gerard, Francouis and Prem (left to right)

 

 

Final Ranking 1/2 Women Final

 

RANK

NAME 1

NAME 2

NAME 3

STATE

1

Begley, Susan

Jang Hae Jung Stella

McGrath, Chantelle

NSW

2

Petrolo, Josie

Marie, Eileen

Papotto, Elisa

VIC

3

Kerjean, Marie Anne

Bernard, Rolande

Bright, Sylvette

NSW

4

Bayet, Helen

Vert, Hina

Waters, Shirley

WA

 

 

 

Women Winners Bexley Chantelle, Susan and Stella

 

 

 

Final Ranking Men Complementaire

 

RANK

NAME 1

NAME 2

NAME 3

STATE

1

Vencatasamy, Frederic

Sewhee, Kenny

Nuvish, Atchamah

VIC & WA

2

Mayor, Santiago

Ruiz, Vincent

Masson, Eddy

VIC

3

Boudan, Christopher

Boudan, Pierre

Boudan, Robert

NSW

4

Langlois, Stephane

Ernest, Arnaud

Hoatua, Teva

VIC

5

Domergue, Jean Luc

Doublet, Eric

Haleblian, Phillippe

Selby, Ross

Domergue, Alexandre

Qabba, Mohamed

Fedele, Vincent

Rolet, Eddy

Domergue, Nicolas

Laukart, Matthias

O'Hanian, Jacques

Chaperon, Roby

NSW

NSW

NSW

NSW

 

 

Winners of the Men Complementaire Fred, Kenny and Nuvish

 

 

Final Ranking 1/2 Women Complementaire

 

RANK

NAME 1

NAME 2

NAME 3

STATE

1

Xavier, Murielle

Kelly, Jacqueline

Masson, Anick

NSW & VIC

2

Mayor, Pierette

Buffet, Nicole

Anderson, Joyce

VIC & WA

3

Dufresne, Lynn

Genovese, Tina

Kommameuang, Latsam

VIC

4

Ernest, Ariadne

Ghetti, Isabelle

Langlois, Muriel

NSW & VIC

 

 

Women Complementaire winners

 

 

 

 

Shooting Competition Results

 

 

1st Lionel Chazal - SA (middle)

 

2nd Mattias Laukart – Germany

 

3rd Raja Jamal Eddine – SA (right)

 

 

Winners of the Shooting Competition

 

 

 

Please reload

Recent Posts

October 14, 2019

September 12, 2019

Please reload

Archive
Please reload